Klienci, którzy szukają mebli z naturalnych materiałów, często spotykają zakupową barierę – cenę. Drewniane meble, mimo, że jakościowo lepsze, niestety są droższe. Alternatywą stają się meble wykonane z bardziej miękkiego drewna. Meble sosnowe są tańsze, niż te, których głównym surowcem jest na przykład dąb, czy egzotyczny palisander. A jednak, sosna na pewno będzie trwalsza niż meble wykonane ze sztucznych surowców. W dodatku meble wykonane z sosny są lekkie i nie są masywne…
Zacznijmy od zalet
Niewątpliwą zaletą mebli sosnowych jest ich naturalność. Naturalne drewno jest surowcem przyjaznym człowiekowi, trwałym, wytrzymałym i uniwersalnym – o trwałości mebli drewnianych pisał już portal meblujmy.pl. Na przykładzie mebli dobrze widać, jak drewnopodobne o różnorakich stylizacjach, kolorach i wzorach meble propagują kolejne wnętrzarskie trendy. Te klasyczne, drewniane, mimo zmieniającej się mody…nie wychodzą z mody. I to jest ich niepodważalna zaleta.
Szybka zmiana
Kolejnym atutem mebli sosnowych jest łatwość ich zeszlifowania i przemalowania. Łatwość odświeżenia za pomocą lakieru. Nadać drugie życie biurku bez większych wydatków? To jak najbardziej możliwe. Czasem wystarczy lakier, czasem odmiana koloru i nowe uchwyty, w zależności od rodzaju mebla.
Meble sosnowe – wad kilka
Sosna to drewno miękkie, dlatego łatwiej ulega uszkodzeniom. Bardziej będzie to widoczne na blacie stołu, niż na ramie łóżka. Oczywiście mowa raczej o dużej lub średniej eksploatacji. Ale i z tym można sobie poradzić, stosując stołowe podkładki lub, raz na jakiś czas, szlifując i lakierując blat. „Najpopularniejszą” wadą mebli sosnowych jest ich odbarwianie się pod wpływem promieni UV. Meble sosnowe po kilku latach stają się ciemniejsze. By temu zapobiec można pokryć meble specjalnym lakierem.